Han var Tv2s kommentator under finalen, og uttalte seg i rosende ordelag om den sentrale midtbanespilleren hos vinnerne.
– Hadde jeg vært aktiv i fotballen, så hadde jeg tatt kontakt med hans klubb og hans foresatte for å få han til min klubb, sier Hoff.
Han understreker også at han falt helt for spilleren i den tv-sendte kampen i turneringen mot Stegavik. I finalen mot Ready ble det nok et gjensyn med Gjerde.
– Han har store kvaliteter defensivt og offensivt. En slepen teknikk som er langt framskreden i forhold til normale 15-årinmger, og en pasningskvalitet som en seniorspiller, oppsummerer Hoff da Harstad Tidende tar kontakt lørdag kveld.
– Men det som imponerte meg mest var framspillene, og måten han fant lagets frontspillere på, sier Hoff.
– Hadde jeg fortsatt vært aktiv i Lillestrøm, så hadde jeg ikke nølt med å ta kontakt. Han leverte noe av det beste som jeg har sett fra en 15-åring, sier den velkjente tidligere elitetreneren.