Aliens rundbanka ynkelig Vikings-lag

Det ramla totalt, helt, fullstendig og komplett i grus for vikingene, i en flau, sørgelig og ynkelig kamp som endte 91-52 til Aliens. Det eneste gode å tenke på for en stakkars harstadværing er at

Vikings må banke Aliens i Harstadhallen søndag.

Publisert: 07.03.2007 kl. 15:50 , Endret: 07.03.2007 kl. 20:35

4. periode

Asker Aliens gjør som de vil med et Vikings-lag i total oppløsning. Dette KAN ikke gå godt. Dette kan bli det verste og mest forsmedelige tapet i basketligaens historie. Vikings må seriøst tenke på å holde hemmelig hvilket fly de kommer nordover til Harstad/Narvik Lufthavn Evenes med. Berset vil ha taimout på stillingen 73-38, og vil ha mer dobbelvakt på Aliens-spillerne.

Robertas Bitinas forsøker å tråkle seg fram gjennom en skog av gultrøyer, og klarer det fint, men kurven er lukket med sju lås.

Det mangler ikke på angrep og skudd og plugg og breaks og jeg vet ikke hva, men tror du det er mulig å få den forb... ball-ballen nedi! Ikke så mye som bakpå mi hand. Thomas Vangen får en smell i nesa, og må ta en liten pause mens Aliens får utdelt ekstraskudd. 79-38, står det i sørgeskrift på skåringstavla.

Tromsø Storm er ute av finalen, etter et forsmedelig, hårfint tap mot Ulriken Eagles i Bergen, meldes det. Uhyre stor dramatikk i sluttsekundene, og Calix Black N'Dyaie punkterte Storms planer om finale med en kurv i siste sekund.

Halvspilt fjerdeperiode i Askerhallen, og Vikings er i ferd med å gå på sin jævligste smell noensinne. Hva hjelper det med dobbelvakt på spillerne når Aliens setter trepoenger etter trepoenger? Og forsvaret fomler så det er en gru og forferdelse og grufullhet, en massakre, et slakt og i det hele tatt en sørgelig ting?

Fire minutter gjenstår. Ikke gjør noe dumt, spill med hodet, ikke noe tull nå, ingen skader, ingen dumme feil, hold stilen, hold spillet, vi har en kamp på søndag, og etter kampen - ikke et ord om noe som helst. Dette er vår skyld, sier Berset.

Vikings har gitt opp, og kan slappe av. Thomas Vangen skremmer Aliens til å feile. Han får to straffer, og plugger begge. Klokkerent. 87-44.

Martin Rajniak følger opp med en toer. Björn Risshall tas i skuddmomentet, og setter to straffer. Klokkerent - nesten. Og fem sekunder senere - to til. Like klokkerent. 89-50. Ja, begynn å skåre nå guta, det skulle vært for en time sida.

Ingen av lagene vil satse stort og flott, og kampen utvikler seg til et gjesp og en trøtt opplevelse.

De to siste minuttene blir en lidelse å se på, det eneste oppløftende er at Aliens har begynt å bomme på straffer. 89-52. Aliens' Christian Hinsch tråkler seg gjennom et vikingsforsvar som består av høflige saltstøtter, og til og med sekretariatet har sovna. 91-53. Så blir ikke Aliens' seieren på over førti poeng, i det minste.

Ti sekunder igjen, og Marco Elsafadi synes nok er nok. Han legger ned ballen, og dermed er det klart:

Aliens skal bankes i Harstadhallen neste søndag.

3. periode

Tore Berset sier i langpausen at Vikings er usikker framme, og det smitter bakover. Han har putta inn mot og barsk tale i vikingene, som han håper finner seg sjøl etter hvert.

Christer Fonnes legger to poeng, og Aliens svarer mde samme tall. 48-29. Fremdeles atten poengs differanse, og nå må det da være slutt på mister nice guy, Vikings!

Jeff Rogers leder spillet til Vikings. Risshall misser på et treer-forsøk, og Mustafa Mahnin forsøker nok en gang å løpe gjennom Marco Elsafadi. Nå ser det ut til at forsvaret funker, men dommerne blåser Rogers av, og han går og setter seg. Vikings fomler voldsomt, og Rogers, ute igjen, blir forstyrret i tilstrekkelig grad til at han ikke klarer å hente fram sine virtuositeter. Risshall får dømt inn en feil i sin favør, og legger to straffer. 50-31.

Aliens virker nå mer sikre, og langt mindre aggressive. Laget sikrer og tar det ro, og sikrer pasninger og skåringer i langt større frad, Det er en resept som Vikings misliker. Mustafa Mahnin legger sin tredje trepoenger, og det står ufattelige 57-31 til Aliens. Det er nesten slik at Tore Berset må sette inn et ungdomsskolelag i stedet for vikingene.

Taimout. Berset skriker at det ikke går å vente på fjerde periode, og nå skal det dobbelteames og risikeres. Det er full lading på maskineriet, artilleriet og kavalleriet. Vikings har det ikke veldig travelt, og lar Espen Stien putte lett en toer. Aliens fortsetter å presse. Det er mye kald desperasjon og heithaua komling å se fra Vikings. Mario Woodson pådrar seg feil for å danse tango med Adrian Henning, som plugger to straffer. 59-31.

Jeg gjentar: Femtini - trettien! Og halvspilt tredje periode. Vikings bommer på absolutt alt. JESS! Thomas Vangen spiller opp. Rogers trer ballen til Rajniak, som skårer. Vangen bryter returen og libber enda to poeng i samme slengen. 61-35. Adrian Henning holder hele Vikingsforsvaret i sjakk en evighet, og skårer et nydelig, farlig poeng. To og et halvt minutt igjen, og NU kara, er det på tide å ta på spellogdans-skoan.

Ronny Karlsen får i stedet straffer, og tok sin niende straffe og tjuende poeng i kampen.

GABELA legger en trepoenger. HÅREIT, englearmen er stilt inn, og Robertas Bitinas jogger innpå. Woodson ut og Risshall inn. Men Ronny Karlsen får spille fritt mens Björn Risshall er gått og lagt seg. 69-38, og litt over et minutt igjen. Jeg gjentar gjerne Bersets ord: Det går ikke å vente til fjerdeperioden, vikinger!

2. periode

Perioden begynner med halvt hjerte. Aliens-coach Baard Stoller har bedt sine spillere om å holde form, fart og stilling - og ikke komme på kant med dommerne. To minutter ute i perioden står det 22-14, og Vikings viser ingen tegn til å ha det travelt. Björn Risshall legger et lekkert angrep nærmest på egen hånd, men Aliens svarer tre sekunder etter. Thomas Vangen misser en fin mulighet for en treer.

Robertas Bitinas leder Vikings-spillet, men er kraftig nøytralisert av råsterke Aliens-frimerker. Ingenting vil seg under Alienskurven. Det står tre tårn der, som til sammen er halvmetern høyere enn samtlige Aliens-forsvarere, men klarer de å lobbe ballen nedi? Nei. Kurven er ikke glad i Vikings. 24-16.

Sanel Gabela er sendt innpå. Thomas Vangen trer seg gjennom forsvaret og plugger en ball. Se og lær, Vikings. Aliens blir blåst for skrittfeil, og det er noe mer rusk i spillet. Mustafa Mahnin forsøker å bygge opp angrep, men avslutningene er det verre med. Nervøs tripping, snurring og kavling er Aliens oppskrift. Inntil Ronny Karlsen legger en trepoenger. Det er bare helt nydelig, det får vi innrømme. Siste trepoenger fra Vikings er nå et fjernt minne, nesten som fra en annen kamp, i en annen tid, et annet sted, en annen planet. Vikings må ned i dypet av skoa sine og finne fram noen kjapper og smekker og lekkerheter.

Mustafa Mahnin derimot får det til. Mario Woodson legger to straffer med klokkeren presisjon, og det står 33-20 på tavla. Tretten poengs ledelse avskrekker ikke forferdelig i denne fasen av kampen, men det hadde vært greit å ta kontroll.

Tre minutter gjenstår, og Vangen forlater til fordel for Elsafadi. Greit, Marco, nå er tid for ansvar. Fonnes trenger ikke gjør absolutt alt sjøl. Bjørn Risshall tar storslengen mot Ronny Karlsen under kurven, og leverer dermed kveldens foreløpig klareste feil. Risshall kan søke jobb som helikopter når han en gang pensjonerer seg fra basketligaen.

Asker øker til 40-23, og da synes Tore Berset nok kan være nok. Han begynner sitt "Hey! Listen up!...Hey!!!", og banner og sverter og tenker ikke særlig å tegne og fortelle. Han har utestemmen på, og i mangel av bedre ord bruker han noen av det engelske språkets mest fargerike ord.

Det hjelper - et par sekunder. Elsafadi legger en smartness-pasning til Björn Risshall, som bare lobber den ned. Hvor vanskelig kan det være, da?

Ett minutt gjenstår, og det står 41-25 når Christian Hinsch legger to straffer. Og treffer på begge. Jeff Rogers er inne igjen, og skal vel skremme vannet av Aliens-folket? Nei, Hinsch legger i stedet en nydelig trepoenger. Skremmende 45-26. Mario Woodson får i sluttsekundene to vellykkede straffer inn, men nei. Perioden ender på 45-27.

Uææhhh!

1. periode

Akkurat som i Harstadhallen søndag tar Asker ledelsen etter et par minutter. Men Vikings tar seg fort opp igjen, før Martin Rajniak trår over og blir liggende på stillingen 5-9, og blir avløst av Björn Risshall, som vanligvis pleier å bli satt inn noe senere i kampen. Rajniak har vondt, han fikk muligens et kne i låret.

Mario Woodson tripper litt av iver, og får skrittfeil. Det gjør Risshall også, like etter. Ved halvspilt periode står stillingen 9-9, og Alisens har spist opp det lille forsspranget Vikings hadde kara til seg. Tore Berset tar taimout og vil ha noe mer gøts, og uttelling på fandenivoldske kombinasjoner. Han tegner og forteller, og sender gutta på banen igjen med nye instrukser.

To minutter gjenstår og stillingen står på 14-11, og Adrian Henning sender med en trepoenger Asker opp i 17-11. Vikings sliter mer enn godt er med sine kombinasjoner, det er upresise pasninger og dårlige skudd så langt øyet rekker. Marco Elsafadi gir Ronny Karlsen to straffer - og gratispoeng. Da er det Robertas Bitrinas kommer utpå, for å avlyse en hittil noe anonym Jeff Rogers. Kan han få til noe spill, tro?

I alle fall får Mario Woodson feil mot seg, en aliensspiller forsøker å sable ham ned et par meter i Woodsons spesial - tårnhøye returer. Det er Risshall, Woodson, Bitinas, Elsafadi og Thomas Vangen som skal kjøre det siste minuttet, men det går ikke veldig lekkert. Mustafa Mahnin forsøker å springe GJENNOM Elsafadi, som blir avblåst. Bøszzern går på 20-14, og Vikings går av banen etter å ha spilt i et raus og som et takras de siste par minuttene.

Gaver til Ghana

Harstad-mannen Magne Mobakk sender i neste uke av gårde en container med sportsutstyr og leker til Ghana. Les mer

Institutt på tur

Ansatte ved Veterinærinstituttet i Nord-Norge var i starten av mai på fagsamling i Harstad-området. Les mer

Klar til 1. juni

Ved Grand Hotell i Harstad venter de ansatte på noe nytt i resepsjonen. Les mer

Flytende hollender

En flytende hollender ved navn Lars er innom Harstad denne uke. Les mer

Overleverte bildet

Før Hercules-flyet Siv krasjet inn i Kebnekaise i mars laget Id Maren Lia Bakkland fra Skånland et bilde av ulykkesflyet. Nå er bildet overlevert 335-skvadronen på Gardermoen. Les mer

Blant landets beste

Kristoffer Lorentsen fra Harstad er landets nest beste teknologistudent. Les mer

Stor bot til styreleder

Årsak: Manglende selvangivelser for flere år. Les mer

Planlegger økte billettpriser

Billettprisene på buss og båt kan bli økt på grunn av budsjettunderskuddet i Troms fylkeskommune. Les mer og si din mening 5

Forsøplet Nupen-romantikk

Det er mye som kommer frem når snøen går bort. Les mer 1

Nær sommertemperatur

Det er en smule usikkert, men slår varselet til blir det 15 grader i Harstad torsdag. Dessverre varer det ikke. Les mer

Penger til harstadskoler

Kanebogen og Hagebyen skoler har fått midler til utvikling av skolebibliotekene. Les mer

Uavgjort for Medkila

Medkila og Sola spilte uavgjort 2-2 i Harstad søndag. Les mer

Thomas Vangen Foto: ¯yvind Askevold Kaarb¿

Finaleklare!

Tromsø Storm slo Gimle lørdag og møter Asker Aliens i kampen om kongepokal. Les mer

 

Ute av sluttspillet

Sesongen er over for Harstad Basketballklubb. Les mer

Avgjørelse utsatt

Basketballfolket i Harstad må vente til tirsdag. Les mer

 

Protesterer ikke om forbundet ombestemmer seg

Frøya vil ikke motsette seg at Harstad får tilbake sluttspillplassen. Les mer

Harstad vant

Harstad Basketballklubb spilte mot Frøya fredag. Les mer

Ute av sluttspillet

Allerede før kampen i kveld er det klart at Harstad Basketballklubb er ute av sluttspillet. Av økonomiske grunner. Klarer ikke betale for seg.

Berset ny Harstad-trener

Tore Berset er tilbake som hovedtrener for Harstad Basketballklubb. Les mer

Tilbake på banen

Marco Elsafadi er nær et comeback som basketballspiller. Men ikke for Harstad. Les mer

Vikings seiret

Woodson gikk rett fra bilulykke og tok de avgjørende poengene for Vikings. Les mer

Trenerne avsatt

Harstad Basketballklubb har kvittet seg med trenerne. Les mer 20

 

Uavgjort for Medkila

Medkila og Sola spilte uavgjort 2-2 i Harstad søndag. Les mer

 

HIL vant i Harstad

Harstad IL gikk av med seieren på Harstad stadion lørdag ettermiddag. Laget vant 4-0 over Stålkameratene. Les mer

SOIF vant på overtid

Medkila hadde fredag kveld besøk av Skånland OIF til seriekamp i 4. divisjonen. Det ble borteseier. Les mer

 

Talenter fra nord

Maria Hustad (14) fra Fjelldal er plukket ut som en av 24 14-åringer til å delta på talentleir i sommer i regi av Statoil. Les mer

Hva bør HILs ledelse gjøre?

Så mange som 16 nordnorske fotballag er bedre enn Harstad IL. Les mer 21

Medkila møter Grand

Norges Fotballforbund har nå satt opp 2. runde i NM for kvinner i 2012. Les mer

Storseier til Skånland

Skånland feide over Stokmarknes. Les mer

Nytt bortetap for HIL

Harstad tapte sin andre bortekamp så langt i sesongen. Les mer

Uavgjort for Medkila

Medkila sløste med sjansene. Les mer

Følg HIL og Medkila på ht.no

Du kan følge utviklingen i bortekampene til HIL og Medkila på ht.no i dag. Les mer

 
Tracker image