12. mai 2009 gikk Harstad Vikings konkurs. Nå kan moderklubben lide samme skjebne under ett år senere.
Publisert: 22.04.2010 kl. 08:57 , Endret: 22.04.2010 kl. 09:11
Klokka 13 avgjøres framtiden til Harstad Basketballklubb i tingretten. Eks-trenerne Sanel Gabela og Björn Risshall har trukket klubben inn for Trondenes tingrett på grunn av utestående lønn.
Det meste tyder på at klubben blir slått konkurs. Likevel har de et lite håp om at de to trekker begjæringen og sier ja til klubbens forslag om å inngå en nedbetalingsavtale.
- Begjæringen trekkes ikke. Klubben hadde ikke noe å komme med da den kontaktet meg tirsdag, så da møtes vi i tingretten klokka 13, sier både Björn Risshall og Sanel Gabela til Harstad Tidende.
En ny klubb må starte på nytt, og seniorbasketball havner på kretsserienivå. Forutsetningen er at det finnes folk som orker å påta seg et slikt ansvar med potensielt to konkurser på under ett år i Basketball-Harstad.
Les mer om rettssaken i torsdagens papirutgave av Harstad Tidende.
Diskuter denne saken
Innsendt av absoluteikkjemarcoel 24.04.2010 16:30:44 Varsle!
Av og til må man tenke på d større gode. Disse to trenere (SANEL og Bjørn) har lagt HBBK konkurs slik at prof spillerne kunne få pengene sine. Hvis d e saken,koffer vente til sesongen e ferdig t å gjøre dette? Alle disse spillerne e nå hjemme hos sine foreldre og spiser bra.
SANEL og Bjørn var sinne og det få dem lov til. Beløpet for dem vi snakker om var kr 60 000. Begge disse to trenere allerede har 100% jobb. De trengte ikkje disse pengene. D e ikkje en livssituasjon. Æ forstår at 60 000 er mye penger, men de v ikkje hentet som trenere pga kor mye penger de skulle få. De var hentet inn og tok jobben til å «hjelpe klubben i en vanskelig situasjon."Nå, la de klubben konkurs. Merkelig!"Klubben har erkjent at de har ca 650 000 utestående allerede, og at våre krav er en brøkdel av dette beløpet." Så koffer måtte dere slå klubben konkurs NÅ? Klubben kunne ha jobbet med nedbetalingsavtaler og jobbet bare med de bredde. Klubben har hatt d mye verre enn d før. Nå e d absolut ingen basket i Harstad.D var gjort pga at dere hater MARCO ELSAFADI. Og d få dere lov til.Spørsmålet mitt til SANEL og Bjørn er: Siden dere var så villige til å hjelpe de tre prof spillerne som ikke fått lømmepenger i løpet av sesongen, ka skal dere gjøre med de 150 barna som nå har ingen sted å spille basket? Skal dere si, "Det er ikkje mitt problem!"Kanskje den kr 60 000 dere få kan hjelpe starte en ny barnavd i basket i Harstad.Av og til må man tenke på d større gode.Innsendt av brannmann 23.04.2010 20:03:16 Varsle!
Her har vi altså disse to som hadde slikt et stort hjerte for Vikings, og nå setter de altså spikern i kista for klubben de skulle redde. Litt morsomt at han narvikværingen også klarte å ødelegge for hele gjenoppbyggingen av klubben når man hadde fått Holm tilbake, og alt lå til rette for en spennende og ny era for Vikings. Ikke rent lite man kan få til når man stikker sin egen trener i ryggen, og i tillegg klarer å overbevise noen uerfarne og naive nyvalgte styremedlemmer. Håper din samvittighet slår noen dype sprekker, men egentlig bryr du deg vel kun om deg selv. Det har du nok alltid gjort.
Innsendt av Trener Basket 22.04.2010 13:58:32 Varsle!
at styret og ledelsen har gjort en meget dårlig jobb her. Hvorfor skal trenerne betale for ledelsen sine feil??
Innsendt av Beliver 22.04.2010 13:43:24 Varsle!
Kjære Lille My!
Kanskje du kunne tenke deg å gå flere måneder uten lønn slik at tja, la oss si tennisklubben sine medlemmer kunne nyte godt av det? Hvis du mener det er så enkelt så kan jo du ofre din lønn til trenerne som ikke har fått sin!! Klart de har krav på sin lønn!! Hvis man skal legge skylden på noen så må jo det være styret! Det er jo de som er ansvarlig! Dessuten er det totalt uansvarlig av styret i HBBK vikings å fortsette driften når de ikke har penger eller noen som helst gode framtidsutsikter. Her er det best å legge ned før de skader flere private eller næringsdrivende.Innsendt av Lille My 22.04.2010 09:40:38 Varsle!
Nå er jeg rimelig sint! For min unge som spiller basket i HBBK skal alt opphøre fordi "de voksne" TO ganger har klart å styre dette på dungen! Det er for dårlig. HBBK ungdom skulle aldri vært koblet med pengesluket Vikings, klubben var "min" klubb for over 20 år siden, da hadde klubben ei ungdomssatsning og vi hadde et godt miljø og tilbud gjennom klubben.
Status nå er at ungdomslagene får nesten ingen ting, foreldrene må kjøre lange avstander til kamper osv, alt har vært pøst inn i Vikings. Jeg er glad i Vikings og ønsker virkelig at de kommer tilbake, men at denne pengegaloppen skal ødelegge erværdige HBBK og mitt barns tilhørighet der er SKUFFENDE! Jeg håper virkelig Risshall og Gabela trekker søksmålet, om ikke annet så av hensyn til alle de ungene de fjerner klubben til om de står på sitt. Jeg forstår at de er sinte for det som har vært, men deres krav nå skader mangemange flere enn de ansvarlige!!!Innsendt av tvåttan 22.04.2010 10:52:29 Varsle!
trekke søksmålet? det må være det dummeste jeg har hørt. disse mennenskene har sine forpliktelser og like mye rett til å få utbetalt sin lønn som oss andre arbeidstakere.
Innsendt av Lille My 22.04.2010 13:35:42 Varsle!
Det skjønner jeg godt, men de har blitt tilbudt en avtale for nedbetaling. Jeg har også vært i tilsvarende situasjon og det var ikke kjekt å gå uten penger, men når det er snakk om en avtale håper jeg de går for den fremfor konkurs. Det var det jeg mente. Mitt sinne og min irritasjon retter seg mot vanstyret i Vikings, ikke de to tidligere trenerne.
Innsendt av Exstase 22.04.2010 09:37:05 Varsle!
Men her kommer det; -Hva var det jeg sa? Det måtte gå som det måtte!
Alle som trodde at det bare var å skifte navn og fortsette å drive på samme vis som tidligere skulle kunne få sponsorer etc til å komme inn med masse ny kapital...... Nei der tok dere jammen meg feil. Dere fortsatte i samme bane; ansette en masser av nye og dyre spillere, trenere. Det at dere trodde dere hadde råd til å drive i toppdivisjonen. Nei, dette er direkte barnslig av styret i klubben. Steng sjappa for godt!
