Sør-Troms regionråd gir sin støtte til Høgskolen i Narvik og dens krav om selv å velge tilhørighet.
Publisert: 16.02.2010 kl. 20:15 , Endret: 16.02.2010 kl. 20:17
I Bodø er det et ønske om å samle høgskolene i Nordland under én universitetsparaply. Det vil Høgskolen i Narvik ikke ha noe av. Heller ikke formannskapet i Narvik og Ofoten regionråd har sans for idéen.
I dag samarbeider skolen med Universitetet i Tromsø og vil fortsette med det. Høgskolen vil velge tilhørighet og ha muligheten til å kunne samarbeide med andre høyere utdanningsinstitusjoner der dette er hensiktsmessig ut fra faglige argumenter.
Sør-Troms regionråd viser til pågående fusjonsforhandlinger mellom Høgskolen i Harstad og
Universitetet i Tromsø, der forhandlingene er initiert av institusjonene selv, og der en eventuell sammenslåing er basert på ønsket om å styrke hverandre og det totale tilbudet.
– Vi mener dette er et viktig utgangspunkt, og vil støtte Høgskolen i Narvik i deres krav om selv å bestemme fritt sine samarbeidspartnere, skriver ordførerne i regionrådet i en pressemelding.
Sør-Troms regionråd er også opptatt av å styrke samarbeidet med Ofotenregionen, og ser det
tekniske kompetansemiljøet i Narvik som en særdeles viktig faktor i et slikt samarbeid.
– At Nordlandsutredningen velger å avgrense sitt arbeid til fylkesgrensen mellom Troms og Nordland finner vi svært uheldig, heter det i meldingen.
