Fylkesmannen i Troms betaler i år ut 8,1 millioner kroner i erstatninger for tap av tamrein etter rovdyr-herjinger.
Publisert: 07.12.2009 kl. 13:21
I en pressemelding går det fram at det blir utbetalt erstatninger for totalt 2.514 reinsdyr, hvorav 2.064 kalver og 450 simler og okserein. Dette er ei økning på hele 1.736 dyr fra i fjor. Økninga i erstatningsutbetalingene skyldes i hovedsak økt dokumentasjon av reinkadavre, som påviselig er tatt av fredet rovvilt.
Fylkesmannen presiserer at tapene er store og at dette er årsak til at den totale utbetalinga av erstatninger er doblet fra i fjor til i år.
Det er faktisk meldt inn mest tap som følge av kongeørn. Deretter følger skader forårsaket av gaupe og jerv.
Det er ikke søkt om og heller ikke blitt utbetalt erstatninger som følge av skader forårsaket av bjørn eller ulv, ifølge pressemeldinga fra fylkesmannen.
