Liland brygge inviterer Harstad og Narvik til bykamp på nøytral grunn.
Publisert: 15.04.2008 kl. 21:00 , Endret: 15.04.2008 kl. 21:56
«En (ja, knapt noen flere) har registrert spredte tilløp til såkalt bykamp mellom Harstad og Narvik. Nettverk for norske bykommuner beskriver disse forsøk som pinglete, taslete og i tillegg beskjemmet av at begge byer hele tiden har hatt hjemmebane. Dette kan vi i fellesskap absolutt gjøre noe med,» skriver Steinar Sørensen i en e-post til utvalgte mottakere i de to byene.
Hjernekraft
Noen kamp på nevene er det slett ikke snakk om. Her dreier det seg kun om rå hjernekraft. Helt konkret er det bryggequizen på Liland brygge 9. mai det handler om.
Sørensen, som sitter i overjuryen, mener at det må være mulig å finne fram til skarpe hoder i Harstad Tidende og Fremover, i Narvik og Harstad kommuner og i næringslivet i begge byer.
Invitasjonen er derfor sendt til ordførerne, rådmennene, avisredaktørene og lederne i næringsforeningene.
By mot land
I tillegg til en ren bykamp lover Sørensen en parallell kamp: Byfolk mot lokalbefolkning. Det skjer under mottoet «By og land, mann mot mann.»
– Vi kårer den ubestridte vinnerby. Så her er mye heder og ære å hente, sier han.
Dommerne går langt i å love høy bryggefaktor og finkulturelle innslag.
– Det bør absolutt ikke nøles med å melde på lag, og det vil bli behørig utdeling av hurtigsvarpremie til første by som har sine lag på plass. Og bykamp blir det, selv om en av byene - mot formodning - ikke skulle makte å fylle sin kvote med antall lag, sier Sørensen.
Uka som gikk
Han håper altså at det kommer påmeldinger fra kommunale lag, næringslivslag og medielag. Og for sistnevnte gruppe har han en gulrot.
– Vi har vår faste kategori «uka som gikk». Her bør avisfolket være best, ellers vanker det vel studiesirkler på lagsmedlemmene, sier Sørensen.
Diskuter denne saken
Innsendt av erling 21.04.2008 14:42:54 Varsle!
Riktig WEB-adresse
http://www.hin.no/LiAInnsendt av Erling Reinslett 18.04.2008 10:59:24 Varsle!
Borgerkrig er et u-landsfenomen og har aldri før til en god utvikling av et samfunn. Derfor er mitt budskap at bykamp er feilt vinkling for utvikling av en moderne og fremtidsrettet region.
For å lykkes i det moderne samfunn er samarbeid og strategiske valg viktig og ikke primitive bykamper. For å vinne og bli et elitelag (fotball) må alle vite sin posisjon og sin oppgave. Alle kan ikke gjøre det samme og løpe på banen uten mål og meining og tillegg bli til hinder for de som er god.Se http://hin.no/LiAInnsendt av Sara 16.04.2008 03:38:31 Varsle!
Håper byene er "tøff" nok til å stille opp - for bryggequiz på Liland er knall;)

