Vaksinen mot det dødelige lakseviruset ILA virker ikke.
Publisert: 19.07.2010 kl. 13:00
– Tilsynelatende har ikke tiltakene i Astafjorden vært tilstrekkelige til å forhindre utbrudd på vaksinert fisk. Og det synes vi er leit, sier leder for fiskehelse ved legemiddelgiganten Novartis, Åsmund Baklien, til nrk.no.
Novartis har gjennomført vaksineprosjektet i Troms, men nå viser det seg altså at oppdrettslaks i Troms som ble vaksinert i fjor likevel har fått det fryktede ILA-viruset i år.
At oppdrettslaksen blir syk, til tross for at den har blitt vaksinert, betyr at konsentrasjonen av ILA-viruset er svært høy i den nordnorske fjorden
Store økonomiske tap
Infeksiøs lakseanemi- kjent som ILA - er et laksevirus som tar livet av både oppdrettsfisk og villaks i smitteområdet.
I flere år har deler av de sørlige områdene av Troms hatt store problemer med sykdommen, noe som har ført til store økonomiske tap for oppdretterne langs Astafjorden.
Som en følge av dette ble det i fjor for første gang i Norge verksatt massevaksinering av oppdrettslaks i smittesonen.
Den samme vaksinen har tidligere hatt god effekt ved ILA-smittede anlegg på Færøyene, i Canada og Chile.
Ingen virkning
Dessverre har tiltakene så langt ikke virket og dermed utgjør ILA nå en trussel mot vill laksefisk i fylket, ifølge veterinær Margaret Bergersen Hals i Mattilsyndet.
– Vi ser på det som alvorlig og er bekymret over at vi i år igjen opplever utbrudd av ILA i det samme geografiske området, sier Hals til nrk.no.
Diskuter denne saken
Innsendt av Paal 21.07.2010 19:53:09 Varsle!
Se denne linken, Luseminister og andre kraftsosialister som ikke kan se lenger enn nesen...... Det er snart slutt på oppdrett i sjøen, hvorfor ikke være blandt de ledende innen landbasert oppdrett?
niri.no/Innsendt av Luseministeren 20.07.2010 06:28:46 Varsle!
Nå ser jeg at jeg blir dritt lei denne jævla genneraliseringen av at oppdrettslaks er roten til alt Ont. og at ufaglærte amatører å banditter skal henge seg på debatten å forsure den med usanheter å løgn. Jævla amatører.
Det ropes å skrikes om Lakselusa som ødelegger! Men fins det lus på oppdrettslaksen i Nord-norge i år?.. NEI...! Det skrikes om at det blir mye dritt å avfall fra et annlegg!... ja en del. men sammenlignet med det naturlige avfallet bare fra døde alger i en fjord lite... Landbaserte anlegg! lukkede anlegg! dere vet ikke hva dere snakker om, Så totalt uvitene folk som utaler seg i media gjør meg så inni f forbanna. landbaser et for dyrt! og ikke minst, hva er mer naturlig enn en fisk fra havet. skal vi gjøre all produksjon i kunstige ommgivelser?.ILA: om Dere som virkelig tydeligvis har all kunnskapen om ILA kan forklare meg en par ting!... Hvordan kan ILA være så ødeleggende på villfisken? blir den smittet? Det er ikke noen som kan bevise eller beskrive hvordan viruset smitter eller oppfører seg. Hvordan forklares det at i ett oppdrettsanlegg hvor det er 5 merder kan 2 merder få ILA med økt dødelighet og de andre 3 merdene får ingen symtomer om smitte? Heksejakta på oppdretterne fortsetter. Fritidslaksefiskerne kan ta litt vind i seilene å. Gi seg pokker å å sitte å finne påskudd til å angripe Næringen som har vært med å utvikkle en hel Landsdel. Hvær gang de er i elva å ikke kommer hjem med fisk får oppdretterne skylda. Prøv med bedre HAILL eller en annen flue i Steden!!!!Innsendt av Ambi-sympatisør 19.07.2010 20:51:18 Varsle!
Fy skam dere! Innser dere ikke hvor viktig denne næringen er for Norge, for de nordlige fylkene, og ikke minst for de små og perifere kommunene med få arbeidsplasser og truende fraflytning? Selvsagt skal man iverata flora, men på en balansert måte for å ivareta BÅDE næringa og villaksen. Til alle dere som uhemmet gir næringa strykkarakter og fremmer villaksen og sportsfiskernes interesser; Dere hadde vel neppe kjempet samme kampen for ulv- og bjørnebestander, da disse ikke inngår i en fritidssyssel slik som villaksen. Stikkord; Arbeidsplasser, tilflytning og utvikling!
Innsendt av Oppdrettsarbeider 19.07.2010 17:19:56 Varsle!
Hvorfor skal alle klage så på oppdrettet, ILA-viruset er ikke farlig for mennesker. End of story.. Da skulle det ikke være noen grunn til å klage. Ingen som syter over villsvin og div. når det kommer svineinfluensa.
Villaksen har klart seg godt helt siden oppdrett av fisk begynnte, og den vil fortsatt gjøre det. ILA-viruset er noe som ligger latent i laks, det har det gjort hele tiden, bare synd at det skal bygges opp sykdom av det. I ett lukket fjordsystem kan muligheten for sykdom være mye større.
Innsendt av Kvaløyværing. 19.07.2010 16:17:59 Varsle!
Hvor er de ansvarlige politikerne og byråkratene, som i tankeløs jakt på kortvarig profitt har tillatt denne galskapen langs kysten? Nå må de snart vise seg voksne og stille strengere krav til næringen. Overgang til landbaserte anlegg med strenge utslippskrav burde vært et minstekrav, og helst med umiddelbar virkning. Dernest burde næringen tvinges til å rydde opp etter seg, og betale kostnadene ved å bringe økosystemene i fjordene tilbake til opprinnelig stand. Eller gjelder ikke prinsippet om at forurenser skal betale, for oppdrettsnæringen? Det kan iallfall virke slik.
Innsendt av siv Hermansen 19.07.2010 16:06:47 Varsle!
Nå burde vel kanskje oppdrettsnæringen begynne og vurdere lukkede anlegg slik at vi slipper å ødelegge villaksen som er igjen.
Få anleggene lukket jo før jo bedre, tror det er mange som ville hatt et litt bedre syn på dette om de visste at det ikke var mange tusen liter "mainnskit" som ikke forurenset havene våre og ødela all fisken i fjordene rundt omkring.Dermed ville heller ikke slike sykdommer blitt sprett til annen fisk heller!!Bra at han unnskylder seg, men det hjelper veldig lite!!Innsendt av Luthor 20.07.2010 13:32:11 Varsle!
Er jo steike trivelig å sitte å lese innleggene i denne debatten og se at folk har peiling på hva de snakker om...eller ikke... Et lukka anlegg? tja, vell og bra for floraen i fjordene, men er det noen av oppdrettsmotstanderne som har tenkt på all energien som kommer til å gå med for å pumpe milliarder av liter vann først opp på land og så renses, for så å pumpes ut igjen? det kommer til å koste hinsides mye i strøm. Og så kommer man til spørsmålet om areal, er nok ingen som har tenkt på hvor stor plass det kommer til å ta..For å ha landbaserte anlegg må det bygge voldsomt store tankanlegg rundt omkring i norge/verden... her på lille finnsnes kommer aldri sola til å skinne for vi ligger i skyggen av det gigantiske tankanlegget som sperrer all utsikt til fjell og fjorder... Nei ha litt vett på hva dere snakker om før dere uttaler dere ;)
Innsendt av geir spammesen 19.07.2010 15:38:47 Varsle!
slutt å ødelegg villaksen, vil ikke spise gmo-mat i fremtiden jeg vil ha naturlig mat takk.

